2017 Off Road Series

Age Group Results

September 10, 2017


Results by Idaph Timing Idaph Events


Men: Top Finishers 1-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-69
Women: Top Finishers 1-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-69 70-99

10K Trail Run

Top

Female Open Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time
1 Elisa Grant 1133 26 9 45:07.6
2 Raquel Haro 1119 39 12 47:25.0
3 Bailey Badgley 1004 28 14 47:47.1
Top

Female Masters Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time
1 Helen Cox 1113 54 16 49:10.7
Top

Female 19 and Under

Place Name City Bib No Age Overall Total Time
1 Isabel Bitner 1009 10 112 1:21:28.2
Top

Female 20 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Total Time
1 Sarah Cotter 1140 28 24 52:04.0
2 Patricia Turley 1098 29 42 56:26.9
3 Kara Burdett 1018 24 43 56:32.1
4 Anna Reidenbach 1084 24 51 58:11.3
5 Olivia Medoff 1067 24 55 58:50.4
6 Lynn Polereczki 1083 28 58 59:26.9
7 Erin Grier 1041 27 69 1:01:14.7
8 Sarah Bond 1012 27 70 1:01:15.0
9 Mia Howle 1120 21 71 1:01:15.1
10 Haley Boram 1109 20 76 1:02:29.7
11 Emma Forster 1035 24 81 1:04:00.0
12 Laura Genise 1038 25 83 1:04:07.6
13 Kristina Breidenstein 1110 27 109 1:21:19.4
14 Gwendolyn Prince 1126 27 110 1:21:19.5
15 Haylee McLean 1066 25 122 1:35:11.9
Top

Female 30 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Total Time
1 Jessica Pahr 1077 34 19 50:43.7
2 Hannah Coetzee 1021 37 20 50:43.9
3 Kellie Pace 1125 30 21 50:49.0
4 Amanda Heim 1044 30 23 51:23.4
5 Kate Caton 1112 31 25 52:11.8
6 Heather Mann 1123 35 26 52:19.7
7 Elizabeth Hotaling 1049 35 27 52:20.0
8 Meghann Turnbull 1099 33 28 52:23.3
9 Michala Pelletier 1079 30 29 53:00.0
10 Gretchen Banks 1006 36 47 57:35.9
11 Courtney Dail 1114 30 57 59:17.8
12 Sara Markiewicz 1063 31 62 1:00:11.8
13 Keri Hogan 1047 37 64 1:00:21.7
14 Arminda Joseph 1052 31 67 1:01:03.9
15 Joanne Wilcox 1104 36 68 1:01:12.2
16 Ashley Swanger 1095 39 77 1:03:08.0
17 Beth Roberts 1086 39 82 1:04:07.3
18 crystal shirk 1129 38 85 1:04:21.5
19 Joy Doner 1027 37 88 1:04:36.5
20 Lisa Broyles 1017 39 91 1:05:39.4
21 Mandy McCubbins 1065 34 95 1:06:44.0
22 Jessica Phillips 1082 34 97 1:09:09.0
23 Deanne Avery 1003 39 98 1:09:19.0
24 Meredith Juergens 1137 37 114 1:23:32.6
25 Hannah Buck 1111 31 117 1:29:31.6
26 Elizabeth Causby 1020 30 120 1:32:31.8
27 Jennifer Smith 1091 34 125 1:36:29.0
Top

Female 40 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Total Time
1 Serina Pennington 1080 48 36 54:08.1
2 Ellen Dixon 1116 46 38 54:25.3
3 Amy Melle 1068 47 44 56:37.6
4 kelly morrow 1071 40 48 57:37.2
5 Adrienne Coopey 1135 43 52 58:22.2
6 Amy Adams 1000 42 60 59:56.9
7 Ginger Lockamy 1057 41 61 59:58.4
8 Margaret Frazier 1036 46 66 1:00:36.2
9 Tonya Revels 1127 43 78 1:03:26.7
10 Cindy Nigrini 1074 40 79 1:03:35.1
11 Jackie Wait 1101 47 92 1:05:39.4
12 Tavel Cowan-Bell 1023 46 93 1:05:46.5
13 jacqueline gibson 1039 42 94 1:06:11.0
14 Carin Vanderklok 1100 47 99 1:09:48.7
15 Wendy Haeberle 1118 40 100 1:10:09.3
16 Heidi Jensen 1051 49 101 1:10:47.2
17 Becky Ignatowicz 1050 45 104 1:13:59.3
18 Lara Todd 1097 40 106 1:14:36.3
19 Quinn Brumley 1134 40 108 1:20:03.1
20 Jennifer Bitner 1008 44 111 1:21:28.1
21 Stephanie Leiby 1054 46 113 1:22:35.5
22 Shaya Wallis 1102 42 115 1:24:34.1
23 Kathleen Ferry 1034 42 118 1:29:31.6
24 valeda hood 1048 41 119 1:32:31.4
Top

Female 50 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Total Time
1 Martha Armstrong 1108 52 39 54:43.2
2 ladonnia white 1131 51 73 1:01:37.6
3 Cindy Sentelle 1139 53 80 1:03:37.2
4 Julie Eggler 1030 50 86 1:04:25.7
5 Kathleen Andrews 1002 59 96 1:07:01.9
6 Lou Ann Aheron 1001 56 103 1:12:20.0
7 Casey Hopper 1141 51 105 1:13:59.7
8 Michele Cassone 1019 53 107 1:16:19.8
9 Monica Shoemake 1090 52 116 1:24:34.3
Top

Female 60 to 69

Place Name City Bib No Age Overall Total Time
1 Catherine Love 1059 62 65 1:00:26.2
2 Cristi Wilson 1106 62 87 1:04:27.7
3 Madelyn DeVanon 1115 66 126 1:36:38.5
Top

Female 70 and Over

Place Name City Bib No Age Overall Total Time
1 martha marshall 1064 72 121 1:33:48.1
Top

Male Open Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time
1 Brian Gottwalt 1040 23 1 37:42.5
2 Benjamin Schoonover 1087 18 2 38:18.8
3 Jeff Morris 1070 39 3 42:02.9
Top

Male Masters Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time
1 Eric Lockamy 1058 41 4 43:06.7
Top

Male 19 and Under

Place Name City Bib No Age Overall Total Time
1 Tyler Keller 1122 18 5 43:35.9
2 Gabriel Statzer 1094 12 41 56:20.3
Top

Male 20 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Total Time
1 Michael Blankenship 1011 27 7 43:57.7
2 Arthur Drexler 1142 24 10 45:14.8
3 Richard Woo 1107 29 22 51:04.7
Top

Male 30 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Total Time
1 Brett Nelson 1073 31 8 44:51.0
2 Paul Nimon Badgley 1005 30 13 47:46.3
3 Patrick O'Brien 1124 34 17 49:25.2
4 Brent HIpp 1045 37 30 53:36.3
5 Ben Manning 1062 36 54 58:45.8
6 Ryder Lewis 1055 38 59 59:44.2
7 Alex Lissenden 1056 34 89 1:04:41.3
8 Eric Brown 1016 33 123 1:36:25.5
9 Samuel Smith 1092 37 124 1:36:28.8
Top

Male 40 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Total Time
1 Dennis Patenotte 1078 43 6 43:54.8
2 Blake Smith 1130 44 18 49:46.6
3 Randy Mann 1061 47 34 53:52.8
4 Jason Smith 1093 47 35 54:00.2
5 David M. Warren 1103 43 37 54:08.5
6 Rick Rice 1138 48 40 55:54.8
7 David Pucci 1136 40 45 57:02.1
8 David Brodie 1015 49 46 57:25.1
9 Will Corcoran 1022 42 49 57:46.8
10 Tom Melle 1069 48 63 1:00:11.8
11 James Rice 1085 48 74 1:01:55.3
12 Paul Enderson 1032 44 75 1:02:05.1
13 Daniel Keller 1121 48 84 1:04:09.2
Top

Male 50 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Total Time
1 Steve Willacy 1105 56 11 45:37.4
2 Tom Bell 1007 55 15 48:16.7
3 Kevin Kruse 1053 53 31 53:45.2
4 Daniel Wilson 1132 53 33 53:50.0
5 Bobby Ross 1128 53 50 57:48.8
6 Leo Blankenship 1010 55 56 59:00.3
7 David Gebbie 1037 56 72 1:01:23.5
8 Joe Eggler 1031 53 90 1:05:33.0
Top

Male 60 to 69

Place Name City Bib No Age Overall Total Time
1 William Davidson 1024 62 32 53:47.9
2 Frank Heaphy 1043 66 53 58:27.2
3 Jim Fatland 1033 66 102 1:11:07.5